Co to są Kompozyty WPC?

Kompozyt WPC (z ang. Wood Plastic Composites) to materiał będący połączeniem typowego tworzywa sztucznego np. PVC, PP, PE, ABS, PS, ASA, TPE z drobinami mączki drzewnej.

Dzięki temu otrzymany produkt charakteryzuje się lepszymi cechami materiałowymi i wypełnia lukę między tradycją a funkcjonalnością. Z jednej strony profil WPC zachowuje się jak drewno i można go obrabiać, przycinać, frezować, przykręcać tymi samymi narzędziami co drewno. Z drugiej strony jest niezwykle odporny na wilgoć, nadaje się wyjątkowo dobrze jako materiał konstrukcyjny elementów zewnętrznych. Nie wymaga konserwacji, jest odporny na gnicie, bakterie i grzyby.

W jaki sposób producenci z tworzyw sztucznych mogą skorzystać na pojawieniu się kompozytów WPC?

Kompozytem WPC możemy zastąpić wyroby drewniane, otrzymujemy dzięki temu wyroby, których nie trzeba np. zabezpieczać przed zimą. Nie mają drzazg, więc będą idealne do produkcji zabawek, huśtawek. Idea stworzenia kompozytów WPC powstała przede wszystkim do zastosowań w produktach narażonych na szczególne warunki zewnętrzne (wilgoć oraz nasłonecznienie), stąd znajdują one zastosowanie w produkcji desek tarasowych, pomostów, obudowy basenów, profili okiennych, bezpiecznych mebli dla dzieci, pergoli, artykułów ogrodowych i wielu innych.

Przy odpowiednim dostosowaniu parametrów przetwórstwa, możliwe jest uzyskanie wyrobów gotowych przy wykorzystaniu typowych wytłaczarek lub wtryskarek. Nie jest konieczne zaopatrywanie się w specjalne urządzenia do przetwórstwa WPC. Wykorzystanie gotowych granulatów tych tworzyw dodatkowo ułatwi i przyspieszy proces produkcji.

Oto kilka najważniejszych cech wyrobów gotowych wykonanych z kompozytów WPC:

  • są odporne na wilgoć, bakterie i grzyby

  • nie ulegają deformacji, nie mają pęknięć, szczelin, nie butwieją, nie gniją

  • po przeszlifowaniu profile WPC zyskują antypoślizgową powierzchnię, która dodatkowo po kontakcie z wodą bardzo szybko wysycha

  • nie wymagają żadnej impregnacji

  • detal wykonany z WPC jest sztywniejszy a wyroby nie odkształcają się,

  • zwiększa się odporność na warunki atmosferyczne,

  • włókna naturalne są widoczne na elemencie gotowym, co dodaje wartości wizualnej oraz ekologicznej,

  • kolejny aspekt ekologiczny: stosując kompozyt WPC obniżamy zawartość plastiku w dotychczasowym wyrobie gotowym, w zamian wypełniając go drewnem, co obniża emisję CO2

  • kompozyty WPC są idealne do produkcji takich elementów jak artykuły meblarskie, motoryzacyjne, ogrodnicze, donice, kosze na śmieci, skrzynki narzędziowe, wiadra, trzonki, artykuły gospodarstwa domowego, zabawki, itp.

Kompozyt WPC pomaga chronić środowisko naturalne

Zmniejszając zawartość tworzyw kopalnych (PVC, PP...) w wyrobie gotowym i zastępując je naturalną mączką drzewną zmniejszamy ślad węglowy wyrobu gotowego.
Oprócz tego kompozyty WPC nadają się do recyklingu.
Dodatkowo, jeśli kompozyty WPC zawierają drewno certyfikowane PEFC lub FSC można jeszcze bardziej podkreślić swoje zaangażowanie we wsparcie gospodarki zasobami leśnymi. Certyfikat FSC (Forest Stewardship Council) jest świadectwem, że produkty powstały wyłącznie z surowca pochodzącego z planowanych wycinek, zgodnie z prawem i normami ochrony środowiska. To następny pozytywny punkt w porównaniu WPC do naturalnego drewna, zwłaszcza jego odmian tropikalnych.
Kolejnym ekologicznym typem WPC są biodegradowalne odpowiedniki tworzyw łączone z mączką drzewną. Pozwalają one na produkcję biodegradowalnych urn, doniczek do sadzonek, opakowań.

Jesteś ciekawy jakie pozytywne zmiany przyniesie Ci wdrożenie produkcji z granulatów WPC skontaktuj się ze mną.

Monika Szramka
tel. 602 265 411
email: monikaszramka@wp.pl